
După o pauză de patru ani, brandul francez de șampanie revine ca sponsor oficial al Formulei 1. Acesta va prelua titlul de la producătorul italian de vin spumant Ferrari Trento, care a devenit furnizorul de băuturi pentru celebrarea spectacolului de motorsport în 2021. Anunțul vine după ce LVMH, compania mamă a Moët & Chandon, a semnat un parteneriat global pe 10 ani cu Formula 1, care va începe în martie, la Grand Prix-ul de la Melbourne.
Moët & Chandon are o lungă istorie în calitate de furnizor de băuturi al concursului, datând din 1966 până în 1999 și apoi 2020. În mod special, toți, de la Ayrton Senna la Michael Schumacher, au luat parte la tradiția podiumului în care primii trei piloți deschid o sticlă magnum și se stropesc reciproc. Trebuie remarcat faptul că, pentru prima dată din 2021, aceștia se vor stropi reciproc cu șampanie adevărată și nu cu vin spumant. Marca va deveni, de asemenea, sponsorul principal al Marelui Premiu al Belgiei de la Spa-Francorchamps din iulie.
„Suntem onorați și încântați să revenim ca șampanie oficială a Formulei 1, sărbătorind o istorie comună de triumf colectiv și dedicare încă din anii 1950”, spune Sibylle Scherer, CEO și președinte al Moët & Chandon, într-o declarație de presă. „Onorăm munca extraordinară în echipă, precizia nelimitată și căutarea excelenței care conduc atât sporturile cu motor, cât și meseria noastră. Acest parteneriat este un omagiu adus unității și realizărilor comune ale piloților inspirați, echipelor lor devotate și comunității globale care se mobilizează în spatele lor. În timp ce Moët & Chandon își ocupă din nou locul pe podium, noi continuăm cu mândrie să creăm momente de sărbătoare care aparțin tuturor celor implicați în această călătorie incredibilă.”
TAG Heuer, o altă companie deținută de LVMH, a fost, de asemenea, desemnată cronometristul oficial al Formulei 1 în ianuarie. Producătorul elvețian de ceasuri de lux va succeda Rolex, care și-a început atribuțiile de cronometrare în 2013. Anterior, TAG Heuer a deținut acest titlu din 1992 până în 2003. În aceeași lună, a fost anunțat că Louis Vuitton, o altă casă a LVMH, va deveni partenerul principal pentru prima cursă a sezonului de la Melbourne, va avea semnalizare pe pistă la eveniment și va furniza cutiile pentru trofee. Deși acest lucru nu a fost încă confirmat, se așteaptă ca grupurile hoteliere de lux Belmond și Cheval Blanc să se implice și ele în viitoarele evenimente din F1. Pentru moment, însă, vom fi cu ochii pe sticla Moët & Chandon de pe podium.