
Celebra mașină de curse a fost actorul principal la licitația Mecum Auction Kissimmee 2025. Uneori, o sumă licitată record nu este suficientă. Licitația pentru Porsche 917K pe care Steve McQueen l-a condus la Le Mans a atins 25 de milioane de dolari la vânzarea anuală de la Mecum Auction la Kissimmee, la jumătatea lunii ianuarie. Această taxă ar fi stabilit un nou record pentru un Porsche vândut la licitație, dar nu a fost suficient pentru actualul proprietar, Jerry Seinfeld, care a refuzat-o.
Este doar o chestiune de timp până când 917K de la Seinfeld devine cel mai scump Porsche din toate timpurile și este ușor de înțeles de ce. Șasiul 917-022 a fost construit în 1969 și livrat, anul următor, nu unei echipe de curse, ci Solar Productions, compania de producție cinematografică a lui Steve McQueen. Mașina a fost apoi vopsită în culorile sale legendare de curse: albastru și portocaliu Gulf Oil și expediată în renumitul Circuit de la Sarthe din Franța pentru filmări. Este mașina „eroului” din cursa Le Mans, fiind condusă de nimeni altul decât însuși Steve McQueen, un actor sinonim cu atributul „cool”. Un alt 917K folosit de producție, șasiul numărul 917-024, aparține celui mai valoros Porsche actual, care s-a vândut cu 14,08 milioane de dolari în 2017.
După filmări, șasiul cu indicativul 917-022 a navigat între câțiva colecționari înainte de a ajunge în colecția pilotului de curse Richard Attwood, în 1977. Câștigătorul de la Le Mans a păstrat mașina până în 2000, când a vândut-o renumitului colecționar din New Jersey, de mașini Porsche, Frank Gallogly, pentru un preț record atunci pentru acest model de 1,32 milioane de dolari. Seinfeld a cumpărat-o anul următor pentru o sumă nedezvăluită. În pregătirea vânzării din acest an, comediantul a trimis mașina pentru o reparație amplă, care a inclus o reconstrucție completă a motorului monstru V-12 de 5,0 litri.
Oare de ce a refuzat Seinfeld oferta de 25 de milioane de dolari? Comediantul poate simți că mașina ar putea atinge un prag și mai înalt al valorii la o dată ulterioară. Poate că gândul de a se despărți de o mașină pe care o deține de peste două decenii i s-a părut prea greu de suportat în acest moment. Nu este ca și cum Seinfeld, despre care Bloomberg spune că este miliardar, ar avea cu adevărat nevoie de bani. Deocamdată, Jeery Seinfeld nu a răspuns la nicio invitație de a comenta pe marginea acestui subiect.
Este posibil ca Porsche 917K al lui Seinfeld să nu se fi vândut în weekendul trecut, dar aceasta nu a împiedicat licitația Mecum de la Kissimmee să aducă milioane. Nouă mașini s-au vândut pentru sume de peste șapte cifre, inclusiv primul Ford GT40 Mk I livrat veodată, care s-a vândut cu 7 milioane de dolari.