Nostalgia Radio se lansează oficial în FM pe 23 februarie. Noul post de radio își propune să aducă împreună muzica ce a marcat generații și sunetele prezentului. Postul va emite în FM și online și își propune să fie un spațiu sonor pentru cei care iubesc hiturile atemporale, dar rămân conectați la actualitate.
„Ne numim Nostalgia Radio, dar să nu uităm că prezentul este o nostalgie viitoare. Playlistul nostru este construit ca o punte între generații: muzica pe care am crescut, hiturile care ne-au marcat și sunetele care definesc prezentul și viitorul. La Nostalgia Radio vei regăsi piesele de altădată, dar și lansările de azi – pentru că orice melodie care apare acum are șansa să devină o amintire de neuitat. Dacă o piesă se lansează astăzi, o vei auzi cu siguranță și la noi.
Oferim un mix autentic din toate epocile: retro, disco și future. Nostalgia Radio este despre emoție, continuitate și muzica ce ne unește, indiferent de timp”, a declarat Andrei Chirilă, director de playlist.
Grila săptămânală include emisiuni de dimineață, prânz și drive time, iar serile sunt dedicate unor formate variate, care abordează subiecte de interes actual, de la antreprenoriat și influență, la conversații personale și entertainment. În weekend, postul se transformă într-un radio pentru întreaga familie, cu programe dedicate atât adulților, cât și copiilor.

Diminețile de luni până vineri vor începe ON AIR, între orele 6:30 și 10:00, alături de Andrei Niculae și Anda Milea. rogramul continuă cu MAINSTAGE, între 10:00 și 13:00, realizat de Andrei Chirilă, urmat de COLEGII DE LA 13, difuzat între 13:00 și 16:00, cu Flavia și Badea. Intervalul de drive time, între 16:00 și 19:00, este ocupat de emisiunea DRIVE ME CRAZY, cu Camelia Chenciu.
Serile din timpul săptămânii sunt dedicate unor formate diferite, care abordează teme de interes actual. Lunea, între 19:00 și 20:00, este difuzată emisiunea Influence Room, cu Ana Baniciu. Marțea, în același interval orar, ascultătorii pot urmări Spirit Antreprenorial, cu Costin Gache. Miercurea, între 19:00 și 21:00, grila include emisiunea Cum am ajuns aici, cu Giulia și Vlad Huidu. Joia, între 19:00 și 20:00, este programată emisiunea Overthinking, cu Lulu, iar vinerea, între 19:00 și 21:00, La o tură, cu Furmǎnelu.

În weekend, Nostalgia Radio devine un post pentru întreaga familie. Sâmbăta, între 10:00 și 11:00, este difuzată emisiunea MAYATOWN by ZURLI, urmată de Playlist by Alist, între 12:00 și 13:00, și Future Nostalgia cu Silviu Lăcătuș, între 14:00 și 15:00. Duminica, grila include MAYATOWN by ZURLI, între 10:00 și 11:00, și Future Nostalgia cu Silviu Lăcătuș, între 14:00 și 15:00.
„La Nostalgia Radio, programele noastre nu urmează reguli clasice. Am ales, conștient, să renunțăm la tipare și formule prestabilite și să construim fiecare emisiune în jurul oamenilor care o realizează. Ne dorim să facem lucrurile diferit. Fiecare prezentator are libertatea de a experimenta și de a crea o legătură autentică cu ascultătorii. Nostalgia Radio este un spațiu în care oamenii contează mai mult decât convențiile. Am pregătit concursuri și jocuri care ne vor distra ca la festival, dar și un concept complet nou pentru radio, pe care nu l-a mai făcut nimeni până acum și care ne va aduce foarte aproape de ascultători.”, a spus Directorul de programe și prezentator al matinalului, Andrei Niculae.

Nostalgia va putea fi ascultat în București pe 90,2 FM, în Medgidia pe 93,5 FM și online, prin aplicația Nostalgia, propunându-și să devină un nou punct de întâlnire pentru muzica ce creează emoție și conectează generații.
„Radio Nostalgia a plecat de la visul unui băiat îndrăgostit de radio. Un vis în care am crezut și care astăzi ia o formă concretă în FM. Nostalgia este mai mult decât o nouă frecvență, este o stare care activează emoții. Cred că radioul rămâne o formă evergreen de media, iar Radio Nostalgia aduce echilibrul de care avem nevoie: fresh, young, dar construit pe sunete care au trecut testul timpului”, a declarat Monica Munteanu Ducarroz, co-founder Nostalgia Radio.